Depresija
Depresija je sve više prisutni poremećaj koji prati užurbano moderno doba i otuđenost. Karakterizira je skup različitih degoba kao što su neraspoloženost, melankolija, gubitak energije, anksioznost.
U određenim težim slučajevima javlja se i gubitak volje za životom i suicidna razmišljanja.
Ukoliko ovakva opsesivna razmišljanja potraju duže depresija može navelike narušiti normalnu svakodnvnicu i izbaciti čovjeka iz «kolosijeka» .
Uzroci depresije su različiti a istraživanja su pokazala da je genetska predispozicija u nastanku depresije vrlo važan čimbenik. Naime dokazano je da ukoliko postoji genetska predispozicija dovoljan je samo određeni moment kao okidač ili ga uopće ne mora niti biti da bi došlo do depresije. Ako pak nema genetske predispozicije onda se mora poklopiti puno više nepovoljnih faktora i negativnih stresnih situacija da bi se potakla depresija.
Osim navedenih simptoma depresiju često prate i poremećaji spavanja, gubitak ili pak povećanje apetita, nemirnost i razdražljivost. Uzroci depresije mogu biti uvijetovani i fiziološki tj. naravnotežom transmitera ( prenosnici živčanih impulsa ) koji su pod utjecajem hormona. Zbog toga se depresije često javljaju kod žena u menopauzi, tijekom puberteta, nakon poroda i sl. Depresija je ozbiljan poremećaj i ukoliko se javi potrebna je ozbiljna i detaljna obrada.
Čimbenici koji utječu na pojavu depresije:
- gubitak bliske osobe
- negativan, pesimističan stav prema životu
- fizičke traume ( zlostavljanje, amputacije ekstremiteta )
- različite bolesti ( teške bolesti poput karcinoma, Parkinsove bolesti )
- traume izazvane različitim problemima koje naizgled ne možemo prebroditi.
FITOAROMATERAPIJSKI PRISTUP
1) Povećanje tjelesne aktivnosti ( ukoliko je nema ) i što duži boravak na svježem zraku
2) Promjena prehrambenih navika tj. uravnoteženje prehrane izbalansiranim i redovitim obrocima a naročito kod osoba koje pretjerano jedu.
3 Uključivanje u aktivnosti koje zakupljuju psihu ( društvene igre, kartanje, rješavanje križaljki )
4) Drenaža i poticanje rada jetre i bubrega ( drenaža detoksicirajućim biljkama poput čička, artičoke, preslice, koprive ) te na taj način pokrenuti metabolizam i očistiti organizam.
5) Poticanje probave kod osoba koje pate od slabe probave i gubitka apetita biljkama poput đumbira, srčanika….
6) Smiriti depresivni živčani sustav biljkama poput Gospine trave, matičnjaka, pasiflore, lavande, hmelja, valerijane koje će mo primjeniti u obliku infuza, tinktura, sipfova ali i u obliku ljekovitih smirujućih kupki.
7) Aromaterapijski djelovati sa esencijalnim uljima koja djeluju izuzetno smirujuće, antidepresivno i relaksirajuće putem kupki, aromamasaža, aromapakunka i aromadifuzera. Tu najveću moć pokazuju esencijalna ulja lavande, jasmina, geranija, citrusa. Također uljima poput ružmari cineola, lovora… potaknuti cirkulaciju, ubrzati metabolizam tj. pridonijeti općem poboljšanju psiho-fizičkog stanja organizma.Odličan učinak može se postići i korištenjem aromadifuzera sa smirujućim eteričnim uljima u prostorijama gdje osoba duže vrijeme boravi.
Prehrana kod depresije
- izbalansirati prehranu i uvesti redovite obroke
- u prehranu uvesti namirnice bogate složenim ugljikohidratima
- čim više konzumirati orašaste plodove( bademi, orasi, lješnjaci… jer su bogati omega3 masnim kiselinama neophodnim za normakno funkcioniranje mozga
- konzumirati svježe voće i povrće bogato flavonoidima i biljnim sterolima
- u prehranu uvesti namirnice bogate vitaminima B skupine ( B5, folna kiselina, B12 )
- konzumirati hranu bogatu mineralima cinkom, magnezijom, selenom i željezom jer njihov deficit izravno utječe na razpoloženje
- piti dovoljne količine biljnih čajeva i vode kako bi omogućili normalne životne procese
Izbaciti iz prehrane ili bitno smanjiti:
- kavu, alkohol, cigarete
- crveno meso a posebno iz uzgajališta
- konzervanse, aditive
- rafinirane šećere i ulja, slatkiše jer nepovoljno djeluju na inzulinsku reakciju
- zasićene životinjske masnoće