Nesanica
Nesanica je poremećaj spavanja kada iz određenih razloga ne možemo utonuti u san. Većina ljudi barem jednom u životu doživi nesanicu koja može biti posljedica stresa, preopterećenosti poslom, prevelikog uživanja u kofeinu ili alkoholu, menopauzalnih tegoba ali ponekad ne možemo utonuti u san a da za to i nemamo nekih opravdanih razloga. Ukoliko se nesanica počne češće javljati počinje nas opterećivati jer se remete normalne fiziološke funkcije organizma. Nakon nekoliko neprespavanih noći organizam postaje iscrpljen a mi iako uspijemo kratko zaspati budimo se umorni i nedovoljno sposobni za normalno funkcioniranje tijekom dana.
Kada nesanica traje od jednog dana do mjesec dana radi se o povremenoj nesanici, a ako potraje duže od jednog mjeseca onda govorimo o kroničnom obliku nesanice.
Postoje dva najčešća oblika nesanice:
1) nemogućnost uranjanja u san
2) buđenje iz sna nakon kojeg više ne možemo zaspati
Postoje i određeni čimbenici koji mogu doprinijeti kroničnom nastanku nesanice:
- konzumacija alkohola, kofeina ili nikotina prije spavanja
- opsesivne misli prije spavanja
- stalno povećanje normalnog bioritma
- depresija
- menopauzalne tegobe
- poremećaji u radu štitnjače
- srčane bolesti
- artritis
- parkinsova bolest
Ako nesanica potraje to se ne smije nikako zanemariti nego bi trebalo ozbiljno prionuti rješvanju ovog problema.
Klasični lijekovi protiv nesanice poput raznih sedativa, antidepresiva pomažu ali s vremenom stvaraju ovisnost mjenjajući naše vrlo senzibilne receptore, remete prirodan san i na kraju ne rješavaju problem koji je doveo do nesanice nego ga samo potiskuju.
FITOAROMATERAPIJSKI PRISTUP
Za razliku od klasičnih ljekova biljni pripravci odoljena, matičnjaka, pasiflore, lavande, mažurana, hmelja… imaju vrlo suptilno djelovanje a njihov dobar učinak rezultat je uravnoteženog međusobnog djelovanja mnogih njihovih ljekovitih supstanci. Ova izuzetno smirujuća ljekovita bilja izuzetno su učinkovita jer smanjuju razdražljivost, usporavaju živčane impulse, smiruju opsesivna razmišljanja, reguliraju probavu. Najčešće se koriste u obliku infuza, tinktura, sipfova pojedinačno ali i u kombinaciji ovisno o uzroku i procjeni fitoaromaterapeuta.
Također u riješavanju nesanice vrlo dobrim se pokazala i primjena određenih eteričnih ulja koja imaju snažnu moć da opuste, smire, relaksiraju kako psihičku tako i tjelesnu napetost.
U tu svrhu kroz aromaterapijsku masažu, aromaterapijske kupke ili jednostavno putem aromadifuzera najbolji efekt pokazuju esencijalna ulja mandarine, naranče, lavande, mažurana, ylang-ylanga, kadulje, cedra, sandala, kamilice…
Aromaterapijske masaže i kupke ublažiti će mišićnu napetost i nervozu, očistiti tijelo od toksina, poboljšati cirkulaciju te pokrenuti i izregulirati probavu. Blagotvoran učinak eteričnih ulja odganat će emocionalnu i psihičku napetost, pomoći u rješavanju depresije i anksioznosti te omogućiti miran i spokojan san.
Vrlo je važno uvesti svakodnevnu fizičku aktivnost a posebno ako je moguće na sviježem zraku ali nikako direktno prije sna ( treba proći najmanje 4 sata od zadnje fizičke aktivnosti do odlaska na spavanje ).